2016. szeptember
Egy érettségire nagyon különbözőképpen lehet készülni, és nagyon nem mindegy, hogyan teszed. Láttam már olyat, hogy valaki nagy erőket fektetett a készülésbe, és gyenge eredményt ért el, és találkoztam olyan vizsgázóval is, aki kevesebb energiát tett bele, mégis szép eredménnyel vizsgázott. Nézzük meg, milyen hibákat lehet elkövetni a készülés során!
Eszedbe jutott valaha, hol végezték a dolgukat a történelem olyan nagy alakjai, mint Mátyás király vagy XIV. Lajos? Esetleg dolguk végeztével hogyan tisztították meg királyi alfelüket? Nos, utánajártam.
Egy-egy történelmi nevezetesség látogatása során mindig felmerült bennem, hogy szép ez a sok szoba, de vajon hol végezték szükségleteiket a hajdani lakók. És vajon mit használtak az alfelük megtisztítására? Ezekről a dolgokról a történelemkönyvek szemérmesen hallgatnak.
Itália nem csak a festészetben, szobrászatban, irodalomban hozott megújulást Európa számára, de a konyhaművészetben is éreztette a hatását. Még a híres francia konyha is éhes kutyusként nyomult az itáliai gasztronómia nyomába.
Az érettségizőknek dönteni kell arról, hogy melyik tárgyból tegyenek emelt szintű vizsgát. Ahhoz, hogy dönteni tudjál, ismerned kell az egyes tantárgyak vizsgakövetelményeit, a felkészülési idő mennyiségét, a vizsga nehézségét. Összegyűjtöttem neked az emelt törivel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
Vajon tényleg igaz, hogy a földesúrnak joga volt a kedvére való jobbágylányok szüzességét elvenni, ha azok megházasodtak?
Aki elmúlt 40, még emlékszik a távoli 80-as évekre, amikor az iskolakezdés őket is aktívan érintette. Augusztus végén minket is kézen fogott az anyukánk, és elvitt az Ápiszba (fiataloknak: papírbolt), hogy beszerezzük a legmenőbb tanszereket. A választék sokkal szűkösebb volt, de a vásárlást épp úgy élveztük mint a mai gyerekek.