2016. július
Aki viselt már abroncsos szoknyát, az kaphatott egy kis ízelítőt abból, hogy mennyire nehéz egy ruhakölteményben bepréselődni egy WC-be, és elintézni a legelemibb szükségleteket. Spékeljük meg az abroncsot még öt-hat alsószoknyával és egy méregdrága ruhával, majd gondolkodjunk el azon, hogyan intézték ezt az ügyet a 18-19. századi hölgyek!
A nyaralás a Monarchia korában épp úgy hozzátartozott a nyárhoz, mint manapság. Egy magára valamit is adó úri család már tavasszal kiköltözött a városból. Vitték a családot, cselédet, pereputtyot, és élték világukat a főváros környéki falvakban, a Balatonon vagy éppen Abbáziában, amit ma Opatija néven ismerünk.
A Monarchia korabeli szépanyáink fél életükben csak öltözködtek meg szépítkeztek. Ha elnézegetjük a korabeli ruhakölteményeket, csak ámulunk a gyönyörű dekoltázsokon, a rengeteg darázsderékon, a dús, magas kontyokon. Mindenki karcsú, bögyös és dús hajzattal rendelkezik. Gyanús, nem? A valóság persze egy kicsit más volt. Komoly, sok órás munka volt abban, hogy így néztek ki ezek a […]
A 30-as, 40-es korosztály még bizonyára emlékszik az iskolaköpeny alá rejtett divatos denevérujjú pulóverekre, a bokáig feltűrt márványfarmerre, és az iskolatáska gyanánt cipelt diplomatatáskára. Megvan a tupíros haj, amihez nem volt szabad hozzányúlni, mert beleragadt a kezed? Hol vannak vajon a hatalmas, neon színű műanyag fülbevalóid, a menő együtteseket ábrázoló kitűzőid és posztereid?
Néha elgondolkodom azon, hogy vajon dédanyáink a 20. század elején vajon hogyan kezelték a nőgyógyászati problémáikat. Vajon hogyan enyhítették a havi görcsöket, egyáltalán mit használtak ezeken a napokon? Vagy például hogyan oldották meg a fogamzásgátlást? Már ha ez egyáltalán felmerült.
Itt a nyár, fél Európa elindul Görögországba nyaralni. Talán kevesen tudják, de a görög vendégbarátság Homéroszig nyúlik vissza. Milyen jó is lenne, ha ma is beinvitálnának minket, turistákat a görög házakhoz, és egy igazi, hamisítatlan görög lakomát csapnának nekünk!
A 80-as években minden valamirevaló gyerek eljutott életében legalább egy úttörőtáborba. Ekkor már nem volt olyan erős agymosás, mint a Rákosi-korszakban, és a nyári tábor egyet jelentett számunkra a kirándulással, strandolással, szalonnasütéssel, tábortűz melletti énekléssel.